O Hotýlku

Luxusní Hotelové Ubytování

Nacházíme se v chráněné krajinné oblasti v jižních Čechách nedaleko Milevska u obce Sepekov. Jedná se o největší zachovalý mlýn na říčce Smutné, umístěný uprostřed malebné přírody s neopakovatelným kouzlem. Nedávno prošel náročnou a citlivou rekonstrukcí, která zachovala jeho původní ráz a spojila dávnou tradici místa s moderním způsobem ubytování

Mlýn byl postaven v roce 1894 a fungoval jen do roku 1948, kdy byl znárodněn a bylo zde zřízeno jednotné zemědělské družstvo. 

V lednu 2001 jsme započali rekonstrukci bývalého mlýna na hotel. Celý areál hotelu byl vystavěn bez dotací Evropské unie. Celou přestavbu jsme si řídili sami – já Libor Koptiš a otec Josef Koptiš. 

Jelikož byl celý objekt v katastrofálním stavu, v úvahu přicházely dvě varianty: celý zbourat a postavit nový, nebo zrekonstruovat. Nakonec jsme se rozhodli budovy zachovat a zrekonstruovat, protože se jednalo o významnou architektonickou stavbu, kterou bychom už nikdy takto nepostavili. Mám na mysli zejména klenby a velké prostorné místnosti s výhledem do zeleně. 

Bylo zapotřebí nejdříve zabezpečit celý areál. Všude byly jen skládky, vyrabované místnosti, vytěžené stromy a zanechané zarostlé větve v metrové trávě. Takže jsme začali s obnovou kamenného plotu okolo celého areálu, dlouhého 250 metrů. To trvalo do zimy a pak se teprve začalo se samotnou rekonstrukcí budovy hotelu. 

Budova mlýna byla zcela zničena. Jediné co bylo zachováno během rekonstrukce, byly zdi, které jsme různě upravovaly pro vstupy a jednotlivé místnosti. Nejdříve jsme začali měnit děravé střechy a teprve poté následovala obnova interiérů. 

Ve mlýně se k naší radosti dochovaly 14 metrové modřínové trámy, které jsou k vidění v dnešní restauraci. Krov na hotelu byl naštěstí také v pořádku, nicméně celé horní patro jsme museli opatřit novými stropními trámy. 

Rekonstrukci jsme po pěti letech naší dennodenní práce slavnostně dovršili 1. 4. 2006.

Ze samotného zařízení mlýna se bohužel nic nezachovalo, až na jedno mlýnské síto, které podepíralo půdní strop. Dále zůstala vedle v náhonu zachována jedna Peltonova turbína. Náhon byl bohužel zcela zničený a na mnoha místech proražený. V areálu se nám, ale podařilo zachránit původní místo, které bylo vyhrazeno pro dvě mlýnská kola. Dnes ho můžete vidět opravené vedle budovy hotelu. Mlýnské kolo máme v plánu do budoucna vybudovat. 

S rekonstrukcí sousední budovy jsme začali hned v roce 2006 a v roce 2018 jsme jí slavnostně otevřeli. Nyní se zde nachází sál s původními obloukovými klenbami pro cca 40 osob a pokoje s vlastním sociálním zařízením a kuchyňkami. 

Celý areál je otevřený od dubna do října a v ostatní dobu jen po předchozí dohodě.